متاورس چیست

متاورس چیست

متاورس چیست

زندگی روزمرۀ بسیاری از ما، به اینترنت و تجربۀ آنلاین، گره خورده است. در محل کار از انواع نرم‌افزارها، سامانه‌های تحت وب و ایمیل، استفاده می‌کنیم. همچنین در زندگی فردی هم کمتر روزی است که به فعالیت‌هایی مثل خرید آنلاین، تماشای فیلم، یادگیری، بازی‌های دیجیتال و تعامل با دوستان از طریق پلتفرم‌های ارتباطی، نپردازیم.

متاورس (metaverse) مقوله‌ای است که امروزه بیش از گذشته شاهد آن هستیم. دنیای جدیدی که فارغ از محدودیت‌های اینترنت کنونی، امکان ارتباطات و کسب تجربیات متنوع را برای همه فراهم می‌کند. در دنیای مجازی متاورس، هر آنچه بخواهید در دسترس شماست و می‌توانید شخصیت مورد علاقۀ خودتان را در آن ساخته و درست شبیه به واقعیت، در آن زندگی کنید.

متاورس ترکیب دو واژه انگلیسی (meta) به معنای فراتر و یونیورس (universe) به معنای جهان است. در این دنیا هر چیزی را می‌توانید به صورت کاملا غیر متمرکز کنترل کنید بدون اینکه اختیار و مدیریت آن دست نهاد دولتی خاصی باشد. این همان نقطه اشتراک و ارتباط متاورس با فناوری بلاک‌چین است. البته مفهوم متاورس اصلا جدید نیست، دنیای مجازی‌ای است که بیشتر جنبه‌های زندگی انسان مثل کار، ورزش یا تفریح را در ‌بر می‌گیرد.

 

همه‌گیری کرونا نیز موجب شد نقش دنیای وب در زندگیمان پررنگ‌تر شود. به طور مثال دورکاری که روزگاری مفهومی ناآشنا برای بسیاری از مدیران و پرسنل بود، این روزها به یک گزینه جذاب برای بسیاری از ما تبدیل شده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید نام «متاورس» اولین بار در یک رمان مطرح شد. در این کتاب از واژه «متاورس» به عنوان فناوری جایگزین اینترنت نام برد شده است.

در متاورس، یک سری آواتار به جای کاربر حضور دارند که می‌توانند به موقعیت‌های مختلفی که مد نظر کاربر است بروند و به کارهای مختلفی دست بزنند.

 

فضای کسب و  کار در متاورس

متاورس می‌تواند انبوهی از فرصت‌های ارزشمند را برای هنرمندان و پدیدآورندگان محتوا و همچنین کسانی که دور از شهرهای بزرگ به صورت آنلاین مشغول به کارهستند، به همراه آورد. در متاورس می‌توان مجتمع‌های تجاری تاسیس کرد تا کاربران به خرید یا فروش بپردازند؛ یا حتی موقعیت‌های اداری یا تفریحی ایجاد کرد تا با استفاده از ابزارهایی مثل عینک‌های واقعیت مجازی در کنار سایر افراد درآن حضور یابند، در حالی که این محیط ممکن است اصلا در دنیای واقعی وجود نداشته باشد!

 

املاک مجازی

sandbox یک سیستم UGC-voxel مبتنی بر جامعه است که در آن، کاربران زمین خود را خریداری می‌کنند تا از جادوی نوآورانۀ خود در آن میزبانی کنند.

شما همچنین به ارز SAND در داخل کیف پولی که به حساب خود در UGC-voxel متصل کرده‌اید و همچنین ETH برای کارمزد تراکنش‌های بلاکچین نیاز دارید تا املاک دیجیتال خود را به عنوان یک طبقه دارایی قانونی ثبت کنید. در متاورس، ارزش سرمایه‌گذاری شما با نرخ تصاعدی در حال افزایش است. همچنین به نظر می‌رسد این پتانسیل را دارد که شبیه به املاک در دنیای واقعی به یک دارایی مالی تبدیل شود.

از دیگر دلایل تمایل افراد به خرید زمین مجازی این است که زمین‌های مجازی به دلیل همسو بودن با سرمایه گذاری در رمزارزها، به سرعت در حال گسترش هستند و پتانسیل بازدهی عظیمی را دارند. یک بازار صعودی ثابت به بسیاری از مردم این امکان را داده است که هزاران دلار در مدت زمان کوتاهی به دست آورند.

متاورس چیست | همه چیز درباره متااورس

 

برخی از خرده فروشان بزرگ نیز به دنبال امکان افتتاح فروشگاه در واقعیت مجازی هستند. املاک و مستغلات دیجیتال همچنین بسیاری از مشکلات عمده مرتبط با فروش در دنیای واقعی، مانند کاغذبازی گسترده، تعمیر و نگهداری زمین و مالیات‌هایی که باید پرداخت شود، جلوگیری می‌کند. استفاده از فناوری بلاکچین همچنین امنیت و قابلیت ردیابی خرید زمین را به شما می‌دهد.

Walmart بزرگ‌ترین خرده فروش در ایالات متحده، جدا از متاورس، به واسطۀ یک اپلیکیشن جداگانه دیگر نشان داد که این شرکت در حال آماده شدن برای ایجاد ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) خود می‌باشد.

والمارت قصد دارد به خریداران اجازه دهد با ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم، پرداختی خود را انجام دهند. این شرکت، جدیدترین شرکتی است که بعد از نایکی، آدیداس، رلف لورن، فیسبوک و دیزنی به مجموعۀ خرده‌فروشی متاورس ملحق شده است.

متاورس چیست | همه چیز درباره متااورس
متاورس چیست | همه چیز درباره متااورس

 

آینده متاورس

با توجه به نوآورانه بودن این مسیر و ناشناخته بودن آیندۀ این تکنولوژی، امکان دارد روند زندگی فردی ما نیز دستخوش تغییرات گردد. همان طور که تاکنون ناخواسته سبک زندگی هرکدام از ما عاری از این نوآوری نبوده و تجربیات شگرفی برای ما به ارمغان آورده است.

پس میبایست منتظر ماند تا ببینیم این کودک نوپا، چه استعدادها و توانایی‌هایی از خود در نوجوانی و جوانی به منصه ظهور میرساند

متاورس چیست | همه چیز درباره متااورس

اشتراک گذاری: